My Bookmarked Threads My ScrapBook

Home : 2005 : Mar : 13

    economics
    By economics

    Clip to ScrapBook
       
    We just did a small unit on economics for my 3rd graders, and these are a few things that would work for what you're talking about:

    1. Using newspaper circulars, have the kids circle the items that are "wants" and the ones that are "needs". Then have them create an ad for each.

    2. Cut "goods" and "services" out of construction paper and make a 2 column bulletin board for them to put their items (we did 1 of each per child).

    3. To reinforce the whole "needs" issue, we cut a large apple, shirt, and house out of bulletin board paper. We talked about food, clothing, and shelter being the 3 basic consumer needs. Then the kids used magazines to cut out pictures that represented each - and glued them to the bulletin board paper. For homework that night they had a tree map (we use thinking maps in our school) of the 3 needs and they had to draw 5 items in each one.

    There's more, but that's all I'm remembering off the top of my head. They really enjoyed the unit - and 20 out of 24 students made an A on the exam at the end!



Visit our ProTeacher Community

For individual use only. Do not copy, reproduce or transmit.
Copyright 1998-2020 ProTeacher
All rights reserved