My Bookmarked Threads My ScrapBook

Home : 2006 : Aug : 4

    Buying stuff
    By NCP

    Clip to ScrapBook
       
    I am in the same boat. I am sure no one would ever check, but I am too honest. And we were told explicitly at new teacher orientation about this issue. I guess it stuck with me.

    We get $100 per teacher for classroom money. We also get $400, or so, as a grade level to buy construction paper, glue, markers, pens, etc. Last year we had enough left over to buy tissue paper, composition books, and some art project items. This year we didn't. So I am thinking I will use my money to buy some of those things. I also think I will buy some stuff for my prize box. One year I bought Scholastic News for the kids and that was the best use of the money, but this year we have a grant to pay for it.

    The only time I have switched schools I went from fourth to second, so I had to start over anyway. I just prioritize every year and buy with in the budget I give myself. At least I know the stuff is mine and I can take it with me.

    View the original thread this idea was posted on



Visit our ProTeacher Community

For individual use only. Do not copy, reproduce or transmit.
Copyright 1998-2020 ProTeacher
All rights reserved