My Bookmarked Threads My ScrapBook

Home : 2006 : Jul : 6

    My solutions
    By mrs_b_from_nc

    Clip to ScrapBook
       
    I teach 2nd too! Totally commiserate!

    Pencils: Each student got 2 every morning. They handed 2 in each afternoon or didn't get their ticket. Only ADULTS were allowed to use my sharpener (Boston/Xacto School Pro) which was replaced (under warranty) 2004-2005 year due to student mis-use. Either my TA or me sharpened about 50 pencils/week and then only as needed. Worked well and will continue.

    Crayons: Community tub. Students could take up to 3 at a time. Worked well and may continue, we'll have to wait and see. Was started with crayons picked up off the floor!

    Markers: Community tub. Students could take up to 2 at a time (less markers available than crayons). There will be NO marker use in my room next year: too many complaints about the "washable" markers not coming out of uniform shirts. It's just not worth the battle.

    I kept tubs of glue sticks and scissors. Those were passed out as needed. Like the suggestion to keep crayons, scissors, and glue in baggies. May try this!

    I order crayons, glue sticks, scissors, and markers from district "warehouse" through the school. Can get glue sticks for 8 cents each and crayons for 10 cents. School pays tab. We get $150 twice a year for supplies. I only buy pencil boxes and odds 'n' ends at Walmart (or Staples - GREAT teacher rewards there!)

    Kinda long! Sorry!


    ps. Who thinks kids eat the pencils to meet RDA for fiber?

    View the original thread this idea was posted on



Visit our ProTeacher Community

For individual use only. Do not copy, reproduce or transmit.
Copyright 1998-2020 ProTeacher
All rights reserved